מי אני?

תיאטרון, ריקוד, כתיבה, מוזיקה- המקום של היצירה תמיד היה חלק משמעותי בחיים שלי. כמעט בכל צומת בחיים הרגשתי שאני מתבקשת לבחור בין יצירה לבין עשייה חברתית וטיפול, וברוב הפעמים בחרתי בעשייה ובטיפול והרגשתי החמצה מהבחירה הזו. קיוויתי שיום יבוא ואקדיש סוף סוף מקום רחב יותר ליצירה. 

כשגיליתי את עולם הדרמה תרפיה, הרגשתי לראשונה כי בעצם כל דבר שלמדתי או חוויתי, בשלל דרכים של יצירה והבעה,  הופך לכלי יעיל בתהליך הטיפול הרגשי. בעצם כל אחד מהתחומים האלו מרחיב את ארגז הכלים שלי כמטפלת וכמובן גם משרת אותי כאדם במסע האישי שלי. 

לאחר סיום תואר ראשון בפסיכולוגיה וחינוך, ובמקביל ללימודים לתואר שני בדרמה תרפיה במכללת תל חי, התחלתי לשדר ברדיו קול הגליל העליון, שהוא רדיו חינוכי קהילתי של המועצה האזורית הגליל העליון, בית ליצירה וליצירתיות השואף להתפתחות מתמדת, לגיוון ולעשייה משמעותית למען הקהילה. 

השעה השבועית שלי ברדיו קיבלה את השם "נקודת חן- מסעות שבועיים בעולם ובנפש", והפכה למקום המפלט והטיפול שלי. בחרתי להגיש תכנית המעלה תכנים רגשיים ואישיים, וחושפת לא מעט גם מהחיים שלי עצמי, במטרה להוות פלטפורמה שבה למנעד הרגשות שלנו יהיה מקום וביטוי, הן אצלי והן אצל המאזינים.

במהלך עבודתי כמפיקה בתחנה הייתה לי ההזדמנות לבוא במגע עם אנשים רבים המגישים תכניות ברדיו באופן קבוע או חד פעמי. חשיפה זו הראתה לי את הכח הטיפולי והמרפא של הכלי למי שבא איתו במגע, ומכאן את הפוטנציאל הגלום בו ככלי לתהליכים רגשיים. 

יש הקוראים לאולפן "רחם", יש המתייחסים אליו כאל קודש הקודשים, בועה בעלת חוקים משלה המאפשרת לאיזו טרנספורמציה המתרחשת בין הכניסה לאולפן ליציאה ממנו בחלוף השעה.

בפיתוח מודל זה ניסיתי קודם כל להבין מהם האלמנטים בתוך המרחב הזה המאפשרים את החוויה הייחודית הזו, וכיצד ניתן להשתמש בהם עבור תהליכים רגשיים שונים, גם אם אינם עולים לאוויר, ואינם בהכרח משודרים.

ביוזמת חגית חצב, מנהלת התחנה של רדיו קול הגליל העליון, אשת חינוך ויוזמת יצירתית וחריפה, התחלתי במקביל סיום לימודיי לתואר השני, לפתח מודל ייחודי אשר לוקח את האלמנטים הטיפוליים האלו יחד עם שלל הכלים של עולם הדרמה תרפיה, משלב בניהם, ויוצר את מודל הטיפול בהבעה ויצירה באמצעות הרדיו, מודל שבחרתי לקרוא לו "תדרפיה".

במקביל השתמשתי גם באולפן הרדיו המחודש והיפה בבית הספר התיכון "ברנקו וייס מרום הגליל"  ויצאתי לדרך בטיפול העושה שימוש באולפן הרדיו ככלי יצירתי, חוויתי ומעצים להתמודדות עם תהליכים רגשיים שונים.

המפגש של נוער בסיכון עם אולפן הרדיו והאכויות הרבות שלו נתן לי השראה ורצון עז להפיץ את הכלי בכמה שיותר מוסדות ולהגיע לכמה שיותר אנשים.